A megfelelő bringa kiválasztása nehezebb feladat, mint gondolnánk, de nem csak a kínálat bősége miatt. A gyártók igyekeznek sulykolni belénk, hogy a teleszkóptól, tárcsaféktől, esetleg egzotikus anyagból gyártott váztól jobb lesz bringázni, ám ez ritkán van így. A marketing által ránk zúdított vágykeltő dolgok tengerén nehéz átlátni, de hosszútávon azzal járunk a legjobban, ha elsőként önmagunkkal tisztázzuk, hogy mit is akarunk.
Ennek a legfontosabb lépése, hogy eldöntsük, mire akarjuk használni a bringát. Ma már megszámolni is nehéz, hogy hány kategória és alkategória létezik, egészen meghökkentő célgépekkel. Hogy erre mennyire van szükség, az más kérdés, de az öldöklő piaci versenyből mégis a bringás kerül ki győztesként, hiszen nagyjából az utolsó csavarig meghatározhatja, hogy mire van szüksége.
Ha például nem sport, hanem közlekedési eszközként tekintünk a bringára, akkor kapásból gyökeresen más szempontoknak kell megfelelnie a gépnek, de tovább megyek, rohangálós és rohangálós között is van különbség. Nem mindegy például, hogy a Budai hegyekben, vagy az alföldön megyünk dolgozni. Előbbi esetben nem árt, ha széles áttétel skálából válogathatunk, utóbbinál viszont nem is biztos, hogy szükségünk van egy sebességnél többre. Persze a váltó kérdés sem áll meg itt: hagyományos átdobós, vagy agyváltó legyen?
Ez a lényeg, vagyis, hogy még csak egy alkatrészt néztünk meg, egy felhasználási területen belül, mégsem egyértelmű a kérdés. Városi közlekedésnél a váz súlya nem annyira fontos szempont, mert persze nem mindegy, mennyi súlyt viszünk magunkkal, de közel sem lesz annyira bántó a plusz pár száz gramm, mintha a McDonald's Bringamánia Tour de Balatonon hajtanánk. Törekedjünk a kényelemre: a széles, zselés nyereg szintén nem sportolásra való, de nem is érezzük úgy magunkat az irodába belépve, mint akinek a seggébe harapott egy kígyó.
Sokan gondolják, hogy városban remek egy országúti bicikli, hiszen könnyű hajtani a kerekek kis ellenállása, és az alacsony súly miatt. Részben igazuk van, de a testhelyzet nem túl barátságos, ráadásul egy ilyen bringa kezelése már kíván némi gyakorlatot. De ha már sport: ha csak most ismerkedünk a választott kategóriánkkal, ne egyből a bolt legdrágább gépét vegyük meg. Egy kezdő fel sem fogja ismerni azokat a különbségeket, amely elválaszt egy százezres gépet egy egymillióstól. Ráadásul, ha mégsem jönne be a stílus, mégsem egy jobb használt autó árát dobjuk ki az ablakon.
A sport viszont még sokkal szerteágazóbb, mint a városi közlekedés. Hol akarunk hajtani? Terepen? Aszfalton? Esetleg dinnyényi sziklákon? Ma már létezik bringa, amely azt ígéri, hogy mind a háromra alkalmas, természetesen kompromisszumok árán. Egy ilyen gép persze drága, de ha a saját igényeink diktálnak , és laza talajon és országúton egyaránt haladni kell, vehetünk olyan gumit, amelynek a közepe sima futófelületű, a széles viszont rücskös, így kemény felületen is jól gurul, laza talajon viszont is kapaszkodik. Persze akármilyen csábító egy hegyi bringa macsó kiállása, országúton és városban inkább csak kellemetlenséget okoz.
A fék is hasonló, mint a gumi: a felhasználók kilencven százalékának nincs szüksége tárcsafékre, ellenben ez is olyan, mint a városi terepjáró: azt sugallja, hogy mi alkalmanként keményen terepezünk, vagyis mi is keményen vagyunk. Az igazság viszont az, hogy az a tárcsafék, amely már valóban jobban fog, mint a hagyományos felnifék, az jellemzően többe kerül, mint egy belépő kategóriás hegyi bringa. Mellesleg a jól beállított felnifék simán fog úgy, mint egy középkategóriás tárcsafék.
Minden alkatrészen és szemponton végigmenni egy könyvet megtöltene, de remélem a felhozott példák is jól mutatják, hogy először gondolkodjunk, aztán vásároljunk. Ne vegyünk meg semmit azért, mert szépen csillog a neonfényben, vagy mert olyan, mint a versenyzőké. És főleg merjünk segítséget kérni: a bolti szakember is szívesen fog segíteni, de ha a baráti körben valakinek van olyan bringája, mint a miénk, próbáljuk ki. Sokszor egy egyszerűbb gép több örömet okoz, és több pénzünk marad a fontos dolgokra. Például elmenni biciklizni.